ИСТОРИЯ
ВИЗИТКА на УЧИЛИЩЕТО
Нашето училище – 46 ОУ „К.Фотинов“, е разположено в близост до идеалния център на българската столица София. Основано е в далечната 1895 – 1896 г. и в продължение на всичките тези почти 120 години се превръща в утвърдена просветна институция, в която просветителския пламък не угасва. Десетки са възпитаниците на училището, събрали в себе си родолюбието, всеотдайността и благонравието на Фотинов, сред тях се открояват имената на учени, професори, артисти, творци, политици и други.
Настоящата сграда е строена през 1910 – 1913 г.. Цветните мозайки във фоайето на първите два етажа са подредени от италиански майстори, които в същото време участвата в градежа на катедралния храм „Св.Александър Невски“. През 1967 г. училището е удостоено с орден „Св.Кирил и Методий – II степен“, а сградата е обявена за паметник на културата /1978г./.
Важен етап в ръзвитието и утвърждаването като училище със собствен облик е въвеждането на разширено изучаване на хореография от 1996г. През последните две десетилетия се развиваме като модерен образователен център, в който всеки ученик се формира като личност чрез силата на словото, вярата в знанието и любовта към българския фолклор. Голяма част от сценичните и творчески изяви се реализират съвместно с ТА „Росна китка“. Учениците ни участват в множество български и международни фестивали, осъществяват концерти, печелят награди. Носители сме на „Сребърна лира“, връчена от Съюза на музикалните и танцови дейци, на „Златна значка“ от сдружение „Мати Болгария“, на множество дипломи, грамоти.
Днешните стопани на училището – 200 ученици на възраст от 6 до 13 години и 21 квалифицирани преподаватели и персонал, работим в ползотворно сътрудничество. Превръщаме малкото столично училище в утвърдена и желана просветна институция, където успешно съжителстват традиция и новатерство, знание и творчество. Основната ни цел е да покоряваме върховете на познанието, да развиваме традициите, съхранявайки магията на багри, песни и танци, изграждащи националната ни идентичност и формиращи самочувствието ни като част от голямото европейско семейство.
Следващата ни стъпка бе насочена към създаването на привлекателна и стимулираща училищна среда, отговаряща на изискванията, интересите и потребностите на ученици и учители. Направихме я, чрез участието в редица проекти по европейски и национални програми. Стартирахме с успешна разработка и реализиране на дейности през 2007 година по модул: „Развитие на извънкласна и извънучилищна дейност“ по тема: „Интегриране на деца и ученици от различни етноси чрез изкуствата“ с работно заглавие „Различни, но заедно“. Резултатите бяха потресаващи за всички – учители, ученици, родители, общественост. Имахме опит и продължихме с участие в: ОП „РЧР“ проект „Училище на две скорости“ компонент 1: „Без звънец“, НП „С грижа за всеки ученик“ модул: „Осигуравяне на допълнително обучение за повишаване на нивото по БЕЛ и Математика /в ПЕ и НЕ – в продължение на няколко години и с различни групи/; НП „Училището – територия на учениците“ модул: „Подкрепа на целодневното обучение на учениците от НЕ“ и „ИКТ/Интернет в училище“, „Ритуализация на училищния живот“; НП „За по-пълно обхващане на учениците в задължителна училищна възраст“ – безплатно хранене, по-късно добавихме услугите на фондация „Безплатен плод“ /МЗ/ и мн.др. От 2012г. до настоящия момент училището и предлага на възпитаниците /и на техните родители/ пълноценни за нимания, реализирайки Програма за осмисляне на свободното време в клубове, секции и кръжоци по ИИД по НП „УСПЕХ – дейности по интереси: изкуства, танцов ансамбъл, етномагия, киноклуб, забавна матуематика, аеробика, пътешествия, ЧЕО и др. Практиката е част от дейностите и мероприятията да се порвеждат извън класната стая – в обновените /въпрекси ограничените средства по делегирания бюджет/ проектен кабинет, компютърна зала, хореографска зала, библиотека, стая за дейности по интереси или извън училищната сграда – концерти, тържества по различни поводи, фестивали, посещения в музеи, художествени галерии, спортни зали и др. Това мотивира и удовлетворява учениците, прави ги креативни, възпитава ги в толерантност, кооперативност и партньорство.
Учениците ни активно участват в спортни дейности – състезания и турнири по волейбол, футбол, тенис и шах. Представят се достойно и често се завръщат с купи, медали и грамоти. Реализирано бе и участие в проект на МОН и МФВС „Научи се да караш ски“, в което се включиха 65 от нашите малки ученици, всеки от които се завърна от белите писти на Витоша очарован, значим и с „диплом“ за успешно преминато обучение.
Опитът ни мотивира непрекъснато да вървим напред, да търсим, да проучваме, да прилагаме и споделяме добри педагогически практики между нас, у нас и в европейските страни чрез участието ни в 7 европейски проекта от Секторна програма „Коменски“ – от 2009г. насам, с осъществяване на близо 200 мобилности (учители и ученици).
46 ОУ „К.Фотинов“ е „малко“ училище, в което всеки ученик е значим. Това е школа и за всеки учител, стремящ се към личностно и професионално усъвършенстване, към постоянно подобряване на своята квалификация /7 учители с ПКС/, към намирането на баланс между традиционните и иновативните методи и форми на преподаване и работа с децата.
ИСТОРИЯТА НА 46 ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ „КОНСТАНТИН ФОТИНОВ“ РАЗКАЗВА:
1895-1896г. Създадено е първоначално училище “Константин Фотинов”
1909г. 6-та мъжка прогимназия “20 април”;
1910-1913г. Строена е новата (сегашна) сграда;
1920г. Създаване на родитело-учителско сдружение с председател доктор Иван Малеев;
1922г. Поставено е началото на училищната библиотека;
1923г. Начално основно училище “Константин Фотинов” и Шеста мъжка прогимназия се обединяват в Шесто Народно основно училище “Константин Фотинов”;
1924г. В училището е открит курс по художествено четене с ръководител Вяра Пушкарова;
1934г. Построен е третият етаж на сградата;
1956г. Шесто НОУ “Константин Фотинов” е преименувано в 46 ОУ “Константин Фотинов”
1967г. Училището е наградено с орден “Кирил и Методий”– втора степен;
1978г. Училищната сграда е обявена за архитектурен паметник;
1996г. в 46то ОУ е въведено разширено изучаване на ХОРЕОГРАФИЯ – директор Тодорка Ковачева.